ledy w szklarni

Niezależnie od tego, czy uprawiasz warzywa, owoce, konopie indyjskie czy kwiaty, diody LED mogą pomóc zaoszczędzić dużo energii. Oto podstawy, o których warto pamiętać, decydując się na ledowe oświetlenie szklarni produkcyjnej czy domowej.

Jeśli chodzi o wzrost szklarniowy, każda przestrzeń wymaga energii. Jak więc utrzymać produktywność szklarni, jednocześnie utrzymując koszty energii pod kontrolą? Jednym z najlepszych sposobów na początek jest instalacja lub modernizacja oświetlenia LED. Ten system może prowadzić do oszczędności energii od 35 do 50 procent w porównaniu z wysokoprężnymi lampami sodowymi, które są powszechne stosowane w szklarniach.

Oświetlenie LED działa również od pięciu do 10 razy dłużej niż wysokoprężne rozwiązania sodowe, co może pomóc w długoterminowej oszczędności na kosztach wymiany oświetlenia. W wielu przypadkach operatorzy szklarni, inwestujący w energooszczędne oświetlenie LED, zwracają na to uwagę w ciągu dwóch do trzech lat od zastosowania tego systemu oświetlenia dl szklarni.

Diody LED w szklarniach: na co zwrócić uwagę?

Diody LED mogą być jedynym źródłem światła w szklarni lub mogą być stosowane jako uzupełnienie innych rodzajów sztucznego światła. Ogólnie rzecz biorąc, oto, o czym musisz pomyśleć, zanim przejdziesz na diody LED.

Koszty oświetlenia LED

Zastanów się, ile lamp LED będziesz potrzebować. Jeśli nie masz pewności, czy diody LED będą odpowiednie dla Twojej uprawy, rozważ rozpoczęcie projektu pilotażowego na małym obszarze. W ten sposób możesz eksperymentować z liczbą świateł, ich intensywnością (ilością emitowanego światła), rozmieszczeniem i kolorem, aby zobaczyć, jak wpływa to na produktywność roślin. Niezależnie od tego, od ilu lamp chcesz zacząć, oświetlenie ledowe do szklarni to inwestycja, która pomoże zaoszczędzić nawet 50% kosztów modernizacji.

Kolor oświetleni ledowego do szklarni

Nowsze systemy LED umożliwiają kontrolę nad światłem widmowym, co może pomóc zoptymalizować wzrost. Niektórzy badacze, eksperymentują z wpływem koloru światła na niektóre rośliny. Na przykład, u niektórych gatunków roślin czyste niebieskie światło sprzyja lepszemu kwitnieniu w porównaniu ze światłem czerwonym. Ale może to również powodować rozciąganie roślin. Zatem jedną z opcji może być użycie czystego światła niebieskiego na wczesnych etapach, a później światła czerwonego. Zastanów się, jakie rośliny uprawiasz i jaki wpływ może mieć kolor oświetlenia.

Umieszczenie oświetlenia ledowego w szklarni

Odległość między uprawami a światłami będzie się różnić w zależności od tego, co uprawiasz, więc zastanów się, jak zoptymalizować rozmieszczenie oświetlenia. Korzystanie z lekkiego stojaka z systemem kół może pomóc w zapewnieniu większej kontroli nad tym, jak blisko lub daleko znajdują się światła od roślin.

Inteligentne systemy LED – sterowanie źródłem światła

Korzystanie z inteligentnego oświetlenia LED może również pomóc w zwiększeniu produktywności w szklarni. Dzięki inteligentnemu oświetleniu możesz mieć większą kontrolę nad intensywnością, czasem trwania i kolorem lub widmem oświetlenia. Może to być pomocne w przypadku dodatkowego oświetlenia upraw, które wymagają większej intensywności, aby dobrze się rozwijać.

Poznaj potrzeby swojej szklarni

Sposób i miejsce stosowania diod LED zależy od tego, co uprawiasz. Skuteczna uprawa konopi indyjskich będzie wymagała innej konfiguracji niż, powiedzmy, pomidory, warzywa liściaste czy kwiaty, dlatego warto pamiętać o przyszłych celach związanych ze szklarnią i o tym, czy możesz zmienić uprawiane rośliny.

Jak w przypadku każdego projektu oszczędzającego energię, warto zacząć od oceny przestrzeni. Zanim określisz, ile oświetlenia potrzebujesz, weź pod uwagę czas potrzebny do działania świateł, moc lub intensywność potrzebnego światła (w zależności od uprawy) i obszar produkcji. W szczególności zastanów się, ile światła jest dostępne na poziomie upraw, więc pamiętaj, co może potencjalnie blokować lub wzmacniać poziom światła lub jak możesz lepiej je kontrolować za pomocą zasłon lub innych systemów zacieniania.

Kiedy już uznasz to za punkt odniesienia, będziesz mógł podejmować lepsze decyzje, dotyczące tego, ile dodatkowego oświetlenia potrzebujesz do uprawy poszczególnych roślin. Rozważ współpracę z agronomem. Pomoże on określić, w jaki sposób najskuteczniej wykorzystać naturalne i dodatkowe oświetlenie LED w przypadku upraw.

Pomyśl także nie tylko o oświetleniu

Aby uzyskać oszczędności energii w innym miejscu szklarni, zastanów się, jak oświetlenie może wpłynąć na inne elementy Twojej działalności, takie jak nawadnianie, ogrzewanie i wentylacja. Na przykład diody LED nie wydzielają tak dużo ciepła, jak wysokoprężne oświetlenie sodowe, co może wymagać dostosowania ogrzewania i wilgotności w szklarni. Oprócz oszczędności na kosztach oświetlenia LED, możesz zaoszczędzić na czujnikach, ściemniaczach i innym sprzęcie do Twojej szklarni.