rodzaje grubości ścian


Każda z wymienionych odmian ścian ma swoje zalety. Trudno jednak powiedzieć, który z nich jest zdecydowanie najlepszy, gdyż mocne strony wymienionych typów znacznie się różnią. Co warto wiedzieć o ścianach jedno, dwu czy trójwarstwowych? Które wybrać? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Ściany jednowarstwowe – co warto wiedzieć?

Ściany jednowarstwowe to propozycja dla inwestorów, którym zależy na krótkim czasie budowy nieruchomości. Charakteryzują się dobrymi parametrami wytrzymałościowymi i termoizolacyjnymi. Za ich główne wady uważa się problem eliminacji mostków termicznych oraz słabe parametry cieplne i akustyczne w porównaniu z odmianami dwu- lub trójwarstwowymi.

Dlaczego ściany jednowarstwowe można zamontować w krótkim czasie? Dzieje się tak dlatego, że nie trzeba dla nich instalować warstwy izolacji. Wznoszone są z dość dużych elementów o grubości od 44 do 50 cm – bloczków z betonu komórkowego lub bloczków z keramzytu lub keramzytu. Są także łatwe w obróbce, stosunkowo lekkie i charakteryzują się wysokim stopniem izolacyjności termicznej.

Ściany dwuwarstwowe – charakterystyka

Odmiana ta charakteryzuje się szeroką dostępnością materiałów, łatwością konstrukcji, eliminacją mostków termicznych, a także dobrymi parametrami termoizolacyjnymi oraz możliwością zabudowy etapowej, gdzie docieplenie ściany i wykończenie elewacji może nastąpić w kolejnym sezonie.

Ściany dwuwarstwowe składają się z warstwy nośnej i warstwy izolacyjnej o grubości odpowiednio od 18 do 25 cm i od 15 do 25 cm. Mogą być wykonane z betonu komórkowego, bloczków ceramicznych tradycyjnych lub keramzytowych, bloczków wapienno-piaskowych (krzemianowych) oraz bloczków z betonu ekspandowanego. Z kolei warstwa izolacyjna wykonana jest zarówno z wełny mineralnej, jak i styropianu.

Ściany trójwarstwowe – najważniejsze informacje

Ściany trójwarstwowe wyróżniają się wysoką odpornością ogniową, bardzo dobrą izolacją akustyczną, a także posiadają elewację niewrażliwą na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo do warstwy wierzchniej można przyczepiać dość ciężkie przedmioty.

Co zawiera się w trzech warstwach? Jest to ściana nośna o grubości od 20 do 24 cm. Wykonuje się go z bloczków ceramicznych lub keramzytu, bloczków wapienno-piaskowych i betonu komórkowego. Następna jest powłoka termoizolacyjna o grubości od 15 do 20 cm. Wykonany jest z wełny mineralnej lub styropianu. Ostatnia warstwa ma grubość od 6 do 12 cm i wykonana jest z dekoracyjnej cegły klinkierowej silikatowej lub zwykłych cienkich bloczków lub pustaków.

Warto także dowiedzieć się więcej o montażu ścian trójwarstwowych. Można je wznosić jednoetapowo, czyli warstwę podkładową, izolację i elewację buduje się od razu przed wykonaniem dachu.

Na jaką odmianę warto się zdecydować?

Pierwszy typ będzie najlepszą opcją dla tych, którym zależy na krótkim czasie inwestycji. Należy jednak pamiętać, że wadą jest słabsza izolacyjność termiczna i akustyczna. Drugi typ wpływa na nieco dłuższy czas budowy domu, ale niweluje wspomniane wady. Ostatnia odmiana będzie dobrym wyborem dla inwestorów, którym zależy nie tylko na dobrej izolacji, ale także na najlepszym efekcie wizualnym. Koszt za m2 będzie się różnić w zależności od użytych materiałów.