Regulacja grzejników

Czy ktoś grzejniki w Twoim domu nagrzewają się dłużej niż inne? Możliwe, że wymagają wyregulowania. Ten przewodnik przeprowadzi Cię przez proces wyregulowania grzejnika, który pomoże w prawidłowym działaniu instalacji ogrzewania.

Kiedy regulować grzejniki?

Rozlegurowane grzejniki nie nagrzewają się z tak samo jak inne, przez co niektóre pomieszczenia domu są zimniejsze niż inne. Wynika to z tego, że gorąca woda, wypływająca z kotła, nie jest do nich dostarczana. Więc jeśli Twoje urządzenie nie działa prawidłowo i nie jesteś pewien, czy je odpowietrzyć, czy wyregulować, wykonaj jedno i drugie. Tymczasem podpowiadamy, jak prawidłowo wyregulować grzejniki.

Narzędzia, których potrzebujesz:

 • Kluczyk do odpowietrzania chłodnicy
 • Klucz do klucza odcinającego lub klucz nastawny
 • Śrubokręt
 • Cyfrowy termometr/multimetr z termometrem
 • zawory grzejnikowe, musisz mieć trzy główne typy:

Zawór ręczny

Jest to staromodny typ, którego można używać do włączania i wyłączania grzejnika. Nazywa się to również głowicą koła lub zaworem sterującym. Ma tylko dwie pozycje – włączoną lub wyłączoną – więc jest to jedyna kontrola nad ilością ciepłej wody wpływającej do grzejnika.

Zawór termostatyczny (TRV)

Większość nowoczesnych grzejników ma zawór termostatyczny zamiast ręcznego. Wygląda jak tarcza z cyframi. Jak sama nazwa wskazuje, mają one własny termostat, więc gdy temperatura otoczenia osiągnie żądany poziom, zawór reguluje przepływ ciepłej wody do grzejnika i zużywa tylko tyle energii, ile potrzeba. Trzymaj termostaty TRV z dala od ogólnego termostatu pokojowego / domowego – jeśli znajdują się w tym samym pomieszczeniu, będą przeszkadzać i konkurować ze sobą.

Zawór odcinający

Jest to ta pokryta małą kopułową plastikową nasadką i wygląda na to, że tak naprawdę nie można z nią wiele zrobić. W rzeczywistości musisz użyć pewnego rodzaju uchwytów, aby zdjąć plastikową nasadkę. Niektóre mają śrubę przechodzącą przez górną część nasadki, którą należy odkręcić, zanim będzie można zdjąć plastikową końcówkę. Pod nasadką wygląda jak końcówka płaskiego śrubokręta.

Regulowanie grzejników: przewodnik krok po kroku

Wykonaj te 10 kroków, aby zrównoważyć grzejniki w domu:

 1. Odpowietrz kaloryfery
  Odpowietrz grzejniki, które mają zimne punkty, a następnie sprawdź, czy nagrzewają się teraz na całej powierzchni grzejnika.
 2. Wyłącz centralne ogrzewanie
  Wyłącz go całkowicie i pozwól, aby wszystkie grzejniki ostygły.
 3. Wypisz wszystkie grzejniki w swoim domu
  Zrób to na kartce papieru (lub arkuszu kalkulacyjnym, jeśli wolisz). Będziesz go potrzebować później, gdy otworzysz wszystkie zawory.
 4. Otwórz zawory grzejnikowe
  Teraz całkowicie otwórz OBA zawory grzejnikowe na każdym grzejniku, obracając je w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (w lewo). W przypadku zaworów ręcznych i TRV jest to łatwe do wykonania ręcznie. Zdejmij plastikową nasadkę i obróć metalowy zawór w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara za pomocą regulatora zaworu lub klucza nastawnego.
 5. Zidentyfikuj najszybszy grzejnik
  Włącz ponownie ogrzewanie i przejdź się po domu ze swoją listą grzejników. Pomoże to znaleźć grzejnik, który nagrzeje się jako pierwszy. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem jest ten, który znajduje się najbliżej Twojego kotła.Teraz nadaj każdemu grzejnikowi na liście liczbę w kolejności, w jakiej zaczęły się nagrzewać.
 6. Wyłącz ogrzewanie i włącz je ponownie
  Po wyłączeniu ogrzewania sprawdź, czy wszystkie grzejniki całkowicie ostygły, a następnie ponownie włącz centralne ogrzewanie. Obiecujemy, że jesteś w połowie drogi! – i będzie warto…
 7. Zakręć zawór odcinający na najszybszym grzejniku
  Przejdź do najszybszego grzejnika na liście i przekręć zawór odcinający zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż całkowicie się zamknie, a następnie otwórz go o ćwierć obrotu.
 8. Dokonaj pomiarów temperatury
  Gdy grzejnik się nagrzeje, zmierz temperaturę. Odczyt należy wykonać bezpośrednio przy rurociągu podłączonym do zaworu odcinającego, w miejscu, w którym styka się on z podłogą lub ścianą.

Teraz zmierz temperaturę rurociągu prowadzącego do zaworu ręcznego/TRV. Powoli otwórz zawór, aż odczyt temperatury wyniesie około 12 stopni Celsjusza różnicy w stosunku do odczytu zaworu. Należy pamiętać, że będzie to musiało być zgodne z instrukcjami producenta. Zrób to dla pozostałych grzejników, a równowaga zostanie przywrócona.

Jak często należy regulować grzejniki?

Okresowo sprawdzaj, czy grzejniki nagrzewają się mniej więcej w tym samym tempie. Jeśli nie, zrównoważ ponownie. Teraz, gdy wiesz, jak to zrobić, Twój kocioł będzie rozprowadzał ciepło równomiernie i możesz cieszyć się równomiernie ogrzewanym domem każdego ranka i wieczora.

Oto kilka przykładów sytuacji, w których system grzewczy może wymagać wyregulowania:

 • Po wyjęciu grzejników do dekoracji
 • Po wymianie grzejników i zaworów
 • Po wszelkich czynnościach związanych z płukaniem/oczyszczaniem
 • Po zmianach w instalacji grzewczej
 • Po wymianie pompy CO
 • Po wymianie kotła