wymiana instalacji w starych budynkach

Około 80% energii zużywanej przez gospodarstwa domowe przypada na ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Jest to ogromny potencjał oszczędności. Aby obniżyć koszty i chronić środowisko, każdy projekt modernizacyjny musi uwzględniać również wymianę istniejącego systemu grzewczego w starych budynkach.

Ale czasami nawet drobne zmiany wystarczą, aby zaoszczędzić zasoby podczas ogrzewania starych budynków. Poniżej znajdziesz przegląd dostępnych systemów i środków.

Czy wymieniać instalację grzewczą w starym budynku?

Czy Twój dom został zbudowany przed 1970 rokiem? Jeśli od tego czasu efektywność energetyczna domu nie uległa poprawie, sensowna może być wymiana systemu grzewczego w starym budynku. Stare gazowe i olejowe systemy grzewcze bez technologii kondensacyjnej należy zdecydowanie zastąpić nowoczesnymi urządzeniami.

Dzieje się tak dlatego, że nowoczesne systemy ogrzewania gazowego z technologią kondensacyjną są wielokrotnie bardziej wydajne niż starsze modele. Ale to nie tylko system grzewczy jest odpowiedzialny za zużycie energii. Materiały, z których jest zrobiony budynek, jest również czynnikiem krytycznym. Dlatego z tego powodu, dom powinien być ocieplony wraz z wymianą instalacji grzewczej.

Jeśli chcesz ogrzać swój dom w sposób jak najbardziej przyjazny dla środowiska, mimo że mieszkasz w starym budynku, możesz połączyć gazową technologię kondensacyjną z odnawialnymi źródłami energii. Jako właściciel domu, który chce zainstalować tego rodzaju hybrydowy system grzewczy, zwykle możesz wybrać między pompą ciepła, a technologią solarną, taką jak słoneczne systemy grzewcze firmy, np. WOLF.

W hybrydowych systemach grzewczych energia odnawialna jest zwykle wykorzystywana do podgrzewania CWU, a gazowy system grzewczy z technologią kondensacyjną dostarcza większość energii potrzebnej do ogrzania starego budynku.

Optymalizacja ogrzewania w starych budynkach

W większości przypadków sensowna jest wymiana systemów grzewczych w starych budynkach. Ale jest też kilka dodatkowych środków, dzięki którym można zaoszczędzić zauważalne ilości energii niezależnie od używanego systemu grzewczego. Odciąża to budżet domowy i jest dobre dla środowiska.

Konserwacja instalacji grzewczej

Regularne serwisowanie systemu grzewczego zapewnia prawidłowe ustawienie i prawidłowe działanie systemu grzewczego w starym budynku. Tylko wtedy może działać niezawodnie i wydajnie.

Rury grzewcze

Czy rury instalacji grzewczej przebiegają przez nieogrzewane pomieszczenia, takie jak piwnica? Następnie te rury powinny być opóźnione. Gorące rury biegnące przez chłodnie tracą znaczne ilości ciepła.

Wymiana pompy ogrzewania

Wymiana pompy ciepła nie pozwoli zaoszczędzić ani oleju, ani gazu, ale zaoszczędzi energię elektryczną. Pompa transportuje wodę grzewczą ze źródła ciepła do grzejników. Nowoczesne pompy są znacznie wydajniejsze niż stare modele, co zostanie wyraźnie odzwierciedlone w rachunkach za energię elektryczną.

Zrównoważenie systemu hydraulicznego

Równoważenie hydrauliczne jest wskazane zwłaszcza w przypadku modernizacji lub wymiany kilku części instalacji grzewczej. Wiąże się to z koniecznością dostosowania systemu grzewczego przez specjalistę tak, aby wytwarzał tylko tyle ciepła, ile jest potrzebne. Proces ten optymalizuje również dystrybucję ciepła w starych budynkach.

Pomaga to zaoszczędzić na ogrzewaniu w starych budynkach

Istnieje również kilka sztuczek, które mogą pomóc w zmniejszeniu zużycia energii podczas ogrzewania starych budynków.

Utrzymuj stałą temperaturę

Termostaty grzejnikowe są często zwiększane lub zmniejszane w zależności od tego, jak ciepło jest w danym pomieszczeniu. Ale ta ciągła zmiana temperatury marnuje dużo energii. Lepiej ustawić stałą temperaturę.

Można ustawić różne temperatury, aby dopasować je do różnych zastosowań w różnych pomieszczeniach. Na przykład sypialnia może być chłodniejsza niż salon. Zalecane wartości dla tych stałych temperatur są następujące:

  • Pokój dzienny: 20°C do 22°C
  • Sypialnia: 17°C do 18°C
  • Kuchnia: 18°C do 20°C
  • Łazienka: 24°C do 26°C
  • Pomieszczenia magazynowe, korytarze itp.: 17°C do 18°C

Nie zapomnij o wentylacji

Wietrzenie wnętrza początkowo ochładza pomieszczenie, więc system grzewczy musi pracować ciężej. Ale świeże powietrze nagrzewa się lepiej niż stęchłe powietrze. Dzieje się tak dlatego, że powietrze na zewnątrz jest bardziej suche, więc łatwiej się nagrzewa niż wilgotne powietrze w pomieszczeniu.

Ale najlepiej nie trzymać uchylonych okien na stałe. Zamiast tego należy w regularnych odstępach czasu całkowicie i krótko wietrzyć pomieszczenia.

Obniż temperaturę pokojową

Brzmi to prawie zbyt prosto, ale nie należy o tym zapominać, ponieważ ma to ogromny wpływ: jeśli obniżysz temperaturę w pomieszczeniu o 1°C, zmniejszysz zapotrzebowanie na energię grzewczą o około 6%. Ważne jest, aby temperatura nigdzie nie spadła trwale poniżej 17°C, aby zapobiec rozwojowi pleśni.

Ponadto drzwi między pomieszczeniami o różnych temperaturach muszą być zamknięte, aby zapobiec stratom ciepła.

Podsumowanie

Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie energii, podczas ogrzewania starych budynków. Jednak w większości przypadków zdecydowanie zaleca się wymianę systemu grzewczego, zwłaszcza w budynkach nieremontowanych.