Odpowietrzanie grzejników

Czy jesteś właścicielem domu lub wynajmującego z nieszczelnym grzejnikiem lub zimnymi punktami? W takim przypadku może być konieczne opróżnienie instalacji centralnego ogrzewania. W tym artykule dowiesz się dokładnie, jak opróżnić system centralnego ogrzewania z kotłem dwufunkcyjnym, z kilkoma sztuczkami od naszych domowych ekspertów.

Dwa główne powody, dla których powinieneś odwodnić system centralnego ogrzewania

Wielu właścicieli domów i właścicieli odpowietrza system centralnego ogrzewania tylko w nagłych przypadkach, takich jak wyciek lub bardziej kumulacyjna usterka – na przykład gdy w systemie gromadzi się szlam. Może to być również konieczne, jeśli trzeba zamontować nowy grzejnik. Czy wiesz jednak, że oprócz tego typu problemów, wiele osób opróżnia system centralnego ogrzewania co kilka lat w ramach praktyki konserwacyjnej, aby działał płynnie i wydajnie?

Co musisz wiedzieć przed tzw. opróżnianiem instalacji centralnego ogrzewania

Aby dowiedzieć się, jak opróżnić instalację centralnego ogrzewania, musisz trochę wiedzieć, jak działają kotły. Wszystkie typy kotłów wykorzystują podstawowy proces spalania paliwa i przesyłania podgrzanej wody do grzejników i kranów. Kotły dwufunkcyjne dostarczają zarówno ciepło, jak i ciepłą wodę do Twojego domu bez dodatkowych zbiorników lub podgrzewaczy – łączą je, stąd nazwa. Kotły dwufunkcyjne mają dwa niezależne wymienniki ciepła – jeden jest podłączony do grzejników, a drugi do źródła ciepłej wody. Ponieważ kotły dwufunkcyjne dostarczają ciepłą wodę na żądanie, są one stale w stanie gotowości. Po zgłoszeniu zapotrzebowania na ciepłą wodę lub ogrzewanie, kocioł dwufunkcyjny spala swoje paliwo, co następnie powoduje podgrzanie wody przez wymiennik ciepła.

Systemy kotłów dwufunkcyjnych są zbudowane z zaworami regulacyjnymi, które działają w różnych kierunkach, w zależności od tego, czy wymagana jest ciepła woda, czy ogrzewanie – nie mogą zapewnić obu jednocześnie.

Jakich narzędzi będziesz potrzebować do opróżnienia instalacji centralnego ogrzewania?

Przed rozpoczęciem upewnij się, że przygotowałeś następujące elementy:

 • Klucz do nakrętek
 • Śrubokręt
 • Ręcznik
 • Klucz do grzejnika
 • Wąż gumowy
 • Wiadra

Jak odwodnić instalację centralnego ogrzewania?

Twój system centralnego ogrzewania zapewnia ciepły i szczęśliwy dom, więc traktuj go ostrożnie. Oto jak go opróżnić, krok po kroku:

Krok 1. Wyłącz system

Bezpieczeństwo przede wszystkim! Przed przystąpieniem do opróżniania należy całkowicie wyłączyć kocioł. Następnie poczekaj, aż grzejniki i rury ostygną w 100%.

Krok 2. Jeśli masz kocioł na paliwo stałe, zgaś ogień

Jeśli Twój kocioł spala paliwo stałe: podejmij odpowiednie kroki, aby bezpiecznie ugasić pożar, zanim przejdziesz dalej. Należy również poczekać, aż kocioł całkowicie ostygnie.

Krok 3. Teraz odetnij dopływ wody

Kolejnym krokiem jest odcięcie dopływu wody do kotła. W ten sposób woda nie dostanie się do kotła ani systemu, podczas opróżniania. Większość kotłów ma własny kurek odcinający lub zawór odcinający. Jeśli masz kocioł dwufunkcyjny, gorąca woda jest dostarczana bezpośrednio do niego, więc musisz zamknąć główny zawór odcinający, który zwykle znajduje się pod zlewem kuchennym. Jeśli masz zasobnik ciepłej wody, będziesz mieć rurę biegnącą od zbiornika zimnej wody do zasobnika ciepłej wody z zaworem.

Krok 4. podłącz wąż do odpowiedniego zaworu spustowego grzejnika

Poszukaj w swoim domu grzejnika z zaworem spustowym. Szukaj go po prawej lub lewej stronie na dole. Zawór często wychodzi pod kątem 45 stopni. Po zlokalizowaniu grzejnika z zaworem spustowym, chwyć wąż ogrodowy i zamocuj go wokół zaworu za pomocą klipsa jubileuszowego. Upewnij się, że drugi koniec węża znajduje się w wiadrze lub biegnie na zewnątrz (ale nie na twoich roślinach, ponieważ w twoich grzejnikach mógł zostać użyty chemiczny inhibitor chłodnicy).

Uwaga: jeśli nie masz zaworu spustowego, poniżej zamieściliśmy przewodnik dla Ciebie.

W razie potrzeby dokręć klips jubileuszowy płaskim śrubokrętem. Jeśli nie masz węża, możesz zebrać płyn bezpośrednio do wiadra, ale będziesz musiał co jakiś czas zakręcać zawór i opróżniać wiadro.

Krok 5. Rozpocznij opróżnianie grzejników na piętrze

Teraz nadszedł czas, aby obejść twoją posiadłość i upewnić się, że zawór każdego grzejnika jest otwarty. Następnie wróć do chłodnicy z podłączonym wężem i otwórz zawór spustowy.
Cała woda zacznie wypływać.

Krok 6. Otwórz zawory upustowe, aby przyspieszyć proces

Możesz przyspieszyć ten proces, odpowietrzając wszystkie grzejniki. Zacznij od tych na górze. Usłyszysz, jak powietrze jest zasysane do systemu. Pozostawić wodę do odcieknięcia na około 15 minut. Teraz podejdź do grzejnika na dole i spróbuj powoli otworzyć zawór upustowy. Jeśli woda zacznie wypływać, szybko dokręć ponownie i poczekaj trochę dłużej. Ale jeśli słyszysz powietrze wchodzące do systemu, całkowicie otwórz zawór odpowietrzający, a następnie idź i otwórz te same zawory na grzejnikach na dole. Dzięki temu masz pewność, że usuniesz z systemu każdą ostatnią kroplę starej wody i osadu.

Krok 7. Zamknij wszystkie zawory z powrotem

Po całkowitym opróżnieniu systemu ponownie dokręć zawory upustowe. Zamknij zawór spustowy i zdejmij wąż – miej pod ręką wiadro lub ręcznik do wycierania.

Krok 8. Napełnij instalację centralnego ogrzewania

Proces napełniania grzejników rozpoczyna się od zamknięcia wszystkich zaworów, które otworzyłeś. Profesjonalni eksperci, dodają inhibitor do nowego dopływu wody, aby spowolnić gromadzenie się kamienia, korozji i szlamu. Można go znaleźć w Internecie lub we wszystkich dobrych sklepach z artykułami dla majsterkowiczów.

Teraz wróć do zaworu odcinającego na kotle dwufunkcyjnym i otwórz go z powrotem. Woda powinna się uzupełnić. Po całkowitym napełnieniu systemu do wymaganego ciśnienia ponownie włącz kocioł i sprawdź, czy wszystkie grzejniki się nagrzewają. Ponownie odpowietrz grzejniki, aby upewnić się, że w systemie nie ma powietrza i sprawdź, czy pod grzejnikami nie ma wycieków.

Jak opróżnić instalację centralnego ogrzewania bez zaworu spustowego?

Jeśli nie masz zaworu spustowego na żadnym z grzejników, proces jest nieco inny i będziesz musiał kupić specjalną armaturę w sklepie budowlanym.

Co będziesz potrzebował:

 • Speedfit kran / złączka spustowa Speedfit z lokalnego / internetowego sklepu dla majsterkowiczów
 • Szczypce
 • Klucz nastawny
 • Wąż gumowy
 • Wiaderko
 • Stare ręczniki

Krok 1. Wyłącz system i odetnij dopływ wody

Przed rozpoczęciem wyłącz centralne ogrzewanie i poczekaj, aż kaloryfery ostygną.

Jeśli masz kocioł dwufunkcyjny: wyłącz go i poczekaj, aż cały system (grzejniki i wszystko inne) ostygnie.

Jeśli masz konwencjonalny kocioł: najpierw odciąć wodę, a następnie wyłączyć kocioł.

Krok 2. Odizoluj grzejnik od systemu grzewczego

Jeśli nie masz zaworu spustowego, musisz oddzielić grzejnik od instalacji, zamykając dwa zawory na każdym końcu grzejnika. Na jednym końcu znajduje się regulator lub termostatyczny zawór grzejnikowy (TRV). Wszystko, co musisz tutaj zrobić, to obrócić go w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Na drugim końcu znajduje się zawór odcinający – w tym celu należy zdjąć plastikową nasadkę, chwycić szczypce i szczelnie zamknąć zawór.

Krok 3. Odpowietrz wszystkie grzejniki

Aby przyspieszyć proces opróżniania, musisz wypuścić całe powietrze z systemu, otwierając zawory odpowietrzające na wszystkich grzejnikach.

Krok 4. Poluzuj nakrętki łączące

Teraz główne zadanie:

 • Po stronie regulatora / TRV odkręcić nakrętkę łączącą
 • Umieść pod nim wiadro i stare ręczniki, aby złapać wszelkie wycieki
 • Za pomocą klucza nastawnego obracaj nakrętkę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aż woda zacznie wlewać się do wiadra

Krok 5. Podłącz wąż i opróżnij system

Ustaw zawór grzejnika w pozycji „wyłączonej”, podłącz do niego wąż i rozpocznij opróżnianie instalacji centralnego ogrzewania. Do podłączenia węża do chłodnicy potrzebny jest specjalny łącznik o nazwie „speedfit kran” lub „złącze spustowe speedfit”. Przy zakupie upewnij się, że pomiar jest prawidłowy dla rury chłodnicy. Po podłączeniu kranu i węża speedfit możesz opróżnić system.

Jak długo trwa opróżnianie instalacji centralnego ogrzewania?

To zależy od rodzaju posiadanego systemu i od tego, czy posiadasz zawór spustowy. Jeśli masz zawór spustowy, całkowite opróżnienie instalacji centralnego ogrzewania może zająć od 20 minut do 1 godziny. Aby przyspieszyć ten proces, systematycznie otwieraj zawory odpowietrzające na wszystkich grzejnikach.

Jak często należy opróżniać instalację centralnego ogrzewania?

Aby system centralnego ogrzewania działał bez zarzutu, opróżniaj go raz w roku. Opróżnianie instalacji centralnego ogrzewania raz w roku to świetny sposób na uniknięcie problemów z kotłem i grzejnikami.