powietrzne pompy ciepła Buderus Logatherm

Pompy ciepła powietrze-woda są najpopularniejszym typem systemu ogrzewania stosowanym w nowych budynkach. Dowiedz się więcej o tym, jak działają, ich zaletach i wadach oraz o tym, co należy wziąć pod uwagę decydując się na instalację do nowego lub istniejącego budynku.

Zalety pomp ciepła powietrze-woda

Jeśli wybrałeś ten rodzaj pompy ciepła, skorzystasz z wielu zalet.

Odzyskana z zewnątrz energia

Zrównoważone przyjazne dla środowiska pompy ciepła potrzebują tylko prądu do produkcji ciepła i nie wymagają żadnego paliwa, takiego jak gaz, olej czy drewno. Oznacza to, że systemy ogrzewania pomp ciepła nie emitują żadnych CO2 ani pyłów i są szczególnie przyjazne dla środowiska.

Oczywiście, wytwarzanie energii elektrycznej w elektrowniach węglowych i gazowych produkuje CO2. Jednak z biegiem czasu coraz więcej energii odnawialnej jest dodawane do mieszanki źródeł energii. W ten sposób pompy ciepła automatycznie stają się coraz bardziej neutralne dla klimatu. Jeśli używasz zielonej energii, mogą być nawet w 100% neutralne dla klimatu już teraz.

Niezależność energetyczna

Ogrzewając swój dom za pomocą pompy ciepła powietrze-woda, stajesz się niezależny od dostaw oleju lub gazu oraz od przyszłych podwyżek cen paliw. Nie musisz też obawiać się przyszłych zakazów i ograniczeń, jeśli używasz tych przyjaznych dla środowiska systemów ogrzewania.

Efektywność powietrznej pompy ciepła

Ekonomiczne niskie koszty utrzymania. Funkcja pompy ciepła opiera się na sprawdzonej i niezawodnej technologii. Dlatego koszty utrzymania są odpowiednio niskie. Na przykład nie ma potrzeby regularnego i złożonego czyszczenia, takiego jak w przypadku wielu kotłów. Wysoka efektywność pompy ciepła powietrze-woda są w stanie wygenerować cztery lub więcej kilowatogodzin ciepła z jednego kilowatogodziny energii elektrycznej. W przeciwieństwie do innych rodzajów ogrzewania, system ogrzewania pompy ciepła wykorzystuje energię wejściową bardzo efektywnie. Im większa efektywność danego modelu, tym niższe są koszty eksploatacji systemu ogrzewania.

System fotowoltaiczny pozwala na bezpośrednie wykorzystanie wygenerowanej na miejscu energii elektrycznej o maksymalnym wydajności energii i jej wykorzystanie do ogrzewania. Pompy ciepła ze znakiem SG Ready mogą być używane do ogrzewania za pomocą energii słonecznej i mogą specjalnie wykorzystywać nadmiar energii słonecznej.

Dom z pompą ciepła niskie koszty

Pompy ciepła powietrze-woda są tańsze od pomp ciepła geotermalnych lub woda-woda. Chłodzenie i ogrzewanie powietrznej pompy ciepła nie tylko mogą być używane do generowania przytulnego ciepła w chłodniejsze pory roku, ale także mogą zapewniać delikatne chłodzenie w lecie, jeśli masz system ogrzewania podłogowego.

Wady pomp ciepła powietrze-woda

Nowoczesny system ogrzewania z powietrzną pompą ciepła jest faktycznie bardzo efektywny. Ale np. pompy ciepła woda-woda są jeszcze bardziej efektywne i dlatego zużywają jeszcze mniej energii elektrycznej. Co więcej, wydajność energii pomp ciepła powietrze-woda przy niskich temperaturach zewnętrznych nie jest tak dobra jak przy wyższych temperaturach.

Dwa kolejne punkty, o których powinieneś wiedzieć: powietrzne pompy ciepła mogą być tańsze w zakupie niż inne rodzaje pomp ciepła, ale nadal są droższe od kotłów na olej lub gaz. Pompy ciepła powietrze-woda wymagają również dużych objętości powietrza. Zwróć uwagę na miejsce instalacji pompy ciepła podczas planowania oraz na hałas wytwarzany przez wentylatory podczas zasysania powietrza. Najlepiej wybrać model o super cichym działaniu.

Rodzaje powietrznych pomp ciepła

Jeśli używasz tego typu systemu ogrzewania, możesz wybierać spośród różnych projektów dostosowanych do konkretnych okoliczności budynku.

  • Pompy ciepła monoblok do instalacji na zewnątrz. Pompy ciepła monoblokowe łączą wszystkie elementy w jednej obudowie. To sprawia, że instalacja jest prosta. Gdy zostaną zainstalowane na zewnątrz, pompa ciepła powietrze-woda znajdować się będzie w ogrodzie lub dziedzińcu domu. To zaoszczędzi miejsce w kotłowni.
  • Pompy ciepła monoblokowe do instalacji wewnątrz budynku. Jeśli zostaną zainstalowane wewnątrz budynku, powietrzna pompa monoblok zostanie umieszczona w kotłowni. Rury służące do przenoszenia ciepła są w tym przypadku szczególnie krótkie.
  • Powietrzne pompy ciepła split. W przypadku pomp ciepła split, elementy techniczne są podzielone na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Ten projekt jest szczególnie elastyczny. System musi być zainstalowany przez specjalistę chłodnictwa, ponieważ obwód chłodziwa prowadzi od zewnątrz do wewnątrz budynku.
  • Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej (DHW). Specjalne rodzaje pomp ciepła powietrznych. Służą wyłącznie do dostarczania ciepłej wody do łazienki i kuchni i nie służą do ogrzewania pomieszczeń. Pompy DHW zazwyczaj są wyposażone w zbiornik ciepłej wody. Są idealne do instalacji podczas remontów, ponieważ mogą być doskonałym uzupełnieniem tradycyjnych systemów ogrzewania.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła powietrznej

Wydajność pompy ciepła powietrze-woda

Pompy ciepła powietrzne osiągają pełną wydajność, gdy są wykorzystywane w połączeniu z ogrzewaniem panelowym, takim jak ogrzewanie podłogowe. Im niższa temperatura przepływu, tym lepiej działają. Dlatego ważne jest, aby brać pod uwagę cały system technologii grzewczej podczas planowania ogrzewania. Jeśli później chcesz również schładzać swój dom za pomocą pompy ciepła, należy to rozważyć już na etapie planowania.

Efektywność energetyczna

Niezależnie od tego, czy Twój dom jest nowy czy starszy, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie, aby upewnić się, że system pompy ciepła działa prawidłowo:

  • Współczynnik wydajności: im wyższy sezonowy współczynnik wydajności (SPF) pompy ciepła, tym bardziej wydajnie produkuje ona ciepło za pomocą prądu. Podobnie jak pralki czy lodówki, pompy ciepła muszą posiadać etykietę efektywności energetycznej wydaną przez Unię Europejską. Upewnij się, że Twoje urządzenie posiada etykietę A+++.
  • Zastosowane technologie: nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda z technologią falownika mogą modulować swoje wyjściowe ogrzewanie. Oznacza to, że produkują tylko tyle ciepła, ile aktualnie potrzebuje dom, co zmniejsza ilość pobieranej przez pompę ciepła energii elektrycznej i obniża koszty eksploatacji i ogrzewania.
  • Czynnik chłodniczy: niektóre czynniki chłodnicze stosowane w pompach ciepła są silnymi gazami cieplarnianymi, których efekt jest wielokrotnie silniejszy od CO2, jeśli wyciekną do otoczenia. Czynnik chłodniczy R290 to ekologiczy alternatywa.

Odpowiedzi na Twoje pytania, dotyczące powietrznych pomp ciepła:

Czy każdy budynek nadaje się do instalacji systemu ogrzewania pompą ciepła?

Tak, zasadniczo. Jednak starsze budynki mogą wymagać więcej prac remontowych i modernizacyjnych niż nowsze budynki. Jeśli przez stara okna wieje i z unizolowanych ścian ucieka ciepło, należy połączyć instalację pompy ciepła powietrznej z termomodernizacją budynku. W ten sposób można zapewnić, że pompa ciepła działa jak najefektywniej.

Czy potrzebuję pozwolenia na instalację powietrznej pompy ciepła?

Nie. Pompy ciepła powietrzne to systemy grzewcze, które można zainstalować bez pozwolenia.

Czy system ogrzewania pompą ciepła powietrznej powinien być wyposażony w zbiornik ciepłej wody?

Pompy ciepła zawsze potrzebują zbiornika magazynującego do celów ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Może też być jednak sensowne zainstalowanie zbiornika dla systemu centralnego ogrzewania. Pozwoli to na przykład korzystać z własnej energii fotowoltaicznej w ciągu dnia i pobieranie ciepła z zbiornika w nocy lub przy pochmurnej pogodzie.

Czy pompa ciepła jest w stanie zapewnić wystarczające ciepło, aby ogrzać budynek niezawodnie przez zimę?

Pompa ciepła dobrze zaprojektowana i skonfigurowana jest tak samo niezawodna jak konwencjonalna kotłownia grzewcza. Nie będzie problemu z ogrzaniem domu do pożądanej temperatury nawet w zimne dni zimowe i zapewni dostateczną ilość ciepłej wody w każdej chwili.

Czy istnieją jakieś dotacje dla pomp ciepła powietrznych?

Tak, istnieją programy dotacyjne, jak chociażby program “Czyste powietrze”. Aby uzyskać to finansowanie, przy planowaniu nowego budynku należy spełnić pewne warunki i należy o tym pomyśleć w odpowiednim czasie. Ponadto dostępne są atrakcyjne środki finansowe na termomodernizację starszych budynków.