zimny grzejnik naprawa

Jeśli Twoje grzejniki wydają się zimne lub nie nagrzewają się wystarczająco, będziesz chciał zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Podczas gdy zimne grzejniki mogą być wynikiem poważniejszego problemu z systemem centralnego ogrzewania lub kotłem, istnieje szereg mniejszych usterek, które należy najpierw wykluczyć.

Diagnozowanie problemów z zimnymi grzejnikami

To może być frustrujące, gdy na kaloryferach wyczuwalne są zimne miejsca, zwłaszcza gdy starasz się, aby pokój był przyjemny i przytulny. Istnieje kilka czynników, które mogą powodować powstawanie zimnych plam na grzejnikach. Oto lista typowych przyczyn, które należy przejrzeć, gdy po raz pierwszy odkryjesz zimny punkt:

 • Termostat jest ustawiony za nisko
 • Minutnik nie działa
 • Zawór grzejnikowy jest zamknięty
 • Kieszenie powietrzne w systemie
 • Blokady w systemie
 • Błąd układu krążenia

Dowiedz się, co zrobić, jeśli kocioł działa, ale grzejniki pozostają zimne.

Dlaczego niektóre z grzejników nie działają?

Jeśli żaden z grzejników nie nagrzewa się prawidłowo, może to oznaczać problem z instalacją centralnego ogrzewania lub kotłem. Jeśli jednak niektóre grzejniki nagrzewają się, a inne nie, może to być jeden z wielu problemów. Przejrzyj poniższą listę kontrolną szybkiej naprawy, aby dowiedzieć się więcej.

Zimne kaloryfery w niektórych częściach domu

Jeśli grzejnik w Twoim domu się nie nagrzewa, może to być spowodowane problemem z jedną ze stref w systemie centralnego ogrzewania. Systemy centralnego ogrzewania działają poprzez pompowanie ciągłego przepływu gorącej wody z kotła do grzejników, a następnie z powrotem do kotła, aby odebrać więcej ciepła. W ramach tego systemu możesz tworzyć „strefy”. Oznacza to, że możesz kontrolować temperaturę w poszczególnych obszarach domu, w zależności od wymagań grzewczych w każdym pokoju. Jeśli okaże się, że grzejniki są zimne w jednym miejscu, może to oznaczać problem z określoną strefą.

Jeden grzejnik nie działa

Jeśli stwierdzisz, że jeden grzejnik w twoim domu pozostaje zimny, upewnij się, że zawory znajdujące się po bokach grzejnika są otwarte. Jeśli zawory są otwarte, ale grzejnik jest nadal zimny, możliwe, że zawory są zablokowane. Odpowiednie czyszczenie systemu przeprowadzone przez zarejestrowanego inżyniera zwykle załatwia sprawę.

Zimne kaloryfery na piętrze

Jeśli grzejniki na górze w Twoim domu są zimne, oznacza to, że zbiornik zasilający i wyrównawczy wysechł. Zwykle wskazuje to na większy problem. Jednak możliwe jest również, że zawór kulowy w zbiorniku nie działa prawidłowo, może być zablokowany.

Spróbuj wykonać następujące czynności:

 • Usuń wszelkie przeszkody na zaworze kulowym
 • Napełnij spłuczkę, upewniając się, że jest wystarczająco dużo miejsca na rozszerzenie się wody, gdy system się nagrzeje
 • Napełnij cysternę tak, aby było tylko tyle wody, aby unosić się na wodzie. Gdy system jest zimny, powinno być tyle wody, aby kula unosiła się na wodzie i wyłączyć dopływ wody. Zdecydowanie zaleca się, aby w przypadku poważnych problemów z ogrzewaniem lub kotłem szukać umiejętności zarejestrowanego inżyniera. Pamiętaj, że wszystkie kotły i systemy grzewcze powinny być regularnie sprawdzane i serwisowane przez kompetentnego technika.

Przy pełnej spłuczce grzejniki na piętrze powinny zacząć się nagrzewać, ale dobrze jest poprosić profesjonalnego hydraulika, aby ustalił, dlaczego cysterna wyschła.

Zimne kaloryfery na dole

Jeśli grzejniki na dole nie nagrzewają się, może to oznaczać problem z pompą. W takim przypadku nie będzie wytwarzać wystarczającej mocy, aby przepchnąć wodę wokół systemu grzewczego. Pompy mogą się nagrzewać, ale jeśli są gorące lub wydają zgrzytliwy dźwięk, może to oznaczać, że wkrótce się zepsują iw takim przypadku należy je wymienić.

Dlaczego górna część grzejnika jest zimna?

Jeśli górna część chłodnicy jest zimna, możliwe, że w systemie uwięzione jest powietrze. Odpowietrzenie grzejnika uwolni uwięzione powietrze, znacznie poprawiając wydajność całego systemu grzewczego.

Dlaczego środek grzejnika jest zimny?

Jeśli środek grzejnika jest zimny, może dojść do nagromadzenia się zanieczyszczeń lub szlamu, który blokuje części dolnej części grzejnika. Musisz go wyczyścić i usunąć wszystkie niechciane substancje, które blokują dolną część grzejnika.

Jeśli masz system otwartej wentylacji:

 • Kup środek do usuwania osadów z instalacji grzewczych w lokalnym sklepie budowlanym i używaj go zgodnie z zaleceniami producenta
 • Dodaj płyn do zbiornika zasilającego i wyrównawczego
 • Po kilku dniach konieczne będzie opróżnienie i ponowne napełnienie systemu.

Jeśli masz system pod ciśnieniem:

 • Będziesz potrzebować pomocy hydraulika lub inżyniera ogrzewania
 • Zdejmą chłodnicę i przepłukają ją, aby ją wyczyścić
 • W niektórych przypadkach grzejnik będzie wymagał wymiany

Dlaczego dolna część grzejnika jest zimna?

Jeśli grzejnik jest gorący na górze, ale zimny na dole, może dojść do nagromadzenia się kamienia, rdzy lub szlamu, które utrudniają przepływ wody. Podobnie jak w przypadku środka chłodnicy, jeśli masz system otwartego odpowietrzania, który jest bezciśnieniowy i zasilany ze zbiornika, będziesz mógł użyć środka do usuwania szlamu, aby przepłukać chłodnicę. Jeśli jednak masz system ciśnieniowy, będziesz potrzebować pomocy zarejestrowanego inżyniera.