Zamarznięte rury jak naprawić

Jeśli Twoje rury zaczynają zamarzać, zajmij się nimi, zanim potencjalnie pękną i wymkną się spod kontroli. Nie masz wody? Jeśli podejrzewasz, że przyczyną problemu jest zamarznięta rura, ten artykuł pomoże Ci zlokalizować blokadę, rozmrozić ją i upewnić się, że rury nie zamarzną ponownie. Oto, co musisz zrobić.

Jeśli znajdziesz się bez wody, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to sprawdzić, czy nie dotyczy to również Twoich sąsiadów. Jeśli tak, brak wody będzie najprawdopodobniej spowodowany problemem z zasilaniem sieciowym i konieczne będzie skontaktowanie się z przedsiębiorstwem wodociągowym.

W sytuacji, kiedy jako jedyny nie masz wody, prawdopodobnie masz zamarzniętą rurę. Ważne jest, aby spróbować rozmrozić tę blokadę tak szybko, jak to możliwe, ponieważ rozszerzanie się wody może spowodować pęknięcie rury, prowadząc do wycieku rozmrożonej wody z pęknięcia.

Rozmrażanie rury – poradnik krok po kroku

Poniższe kroki powinny pomóc szybko przywrócić normalne działanie.

Krok 1: zidentyfikuj blokadę

Jeśli jedna z rur jest zamarznięta, przed podjęciem działań musisz dowiedzieć się, gdzie znajduje się blokada. Możesz to zrobić przez szukanie śladów zamarzania wzdłuż rur. Używając rąk, dotykaj rury, aż dotrzesz do sekcji, która wydaje się mniejsza niż reszta. Pomocne może okazać się porównanie temperatury zablokowanej rury z temperaturą rury, w której woda przepływa swobodnie. Pamiętaj, że podczas bardzo zimnej pogody, w jednej rurze może znajdować się wiele zamarzniętych obszarów. Jest to szczególnie powszechne w odsłoniętych odcinkach rur (takich jak rury narażone na przeciągi lub miejsca, w których rura wchodzi do domu).

Krok 2: zabezpiecz pomieszczenie

Jeśli rura wygląda na zamarzniętą, chroń wszystko wokół niej, aby uniknąć uszkodzeń w przypadku pęknięcia. Odsuń mniejsze przedmioty na bok i zakryj większe.

Krok 3: wyłącz stop tap

Wyłącz główny kran odcinający. Powinieneś go znaleźć pod zlewem kuchennym lub tam, gdzie rura serwisowa wchodzi do Twojego domu. Jeśli masz zbiornik zimnej wody, zakręć zawór odcinający.

Krok 4: uruchom najbliższy kran

Otwórz kran z zimną wodą, znajdujący się najbliżej zamarzniętej części rury. Umożliwi to odpływ wody, gdy się rozpuści.

Krok 5: rozpocznij rozmrażanie

Używając suszarki do włosów, ostrożnie rozmrozić lód w rurze (zaczynając od kranu i przesuwając się w kierunku zbiornika zimnej wody). Uważaj, ponieważ rura może w każdej chwili pęknąć i rozpryskiwać wodę, gdy zacznie się topić. Jeśli nie masz suszarki do włosów, możesz powoli rozmrozić zamrożoną sekcję, przykrywając ją termoforami.

Uwaga: pamiętaj, nigdy nie używaj otwartego ognia ani opalarki do rozmrażania lodu, ponieważ może to spowodować uszkodzenie rur i stwarza zagrożenie pożarowe.

Krok 6: sprawdź rurę pod kątem uszkodzeń

Po rozmrożeniu rur sprawdź je dokładnie pod kątem uszkodzeń lub wycieków. Jeśli rury zostały uszkodzone, będziesz musiał wezwać hydraulika awaryjnego, aby naprawić problem.

Krok 7: odkręć krany

Gdy blokada się rozmrozi, ponownie odkręć zawór odcinający i kurek odcinający i puść wodę, aż przywróci się normalny przepływ. Jeśli zamarznięta rura pęknie, ważne jest, aby znać najlepszy sposób usunięcia wody i uporządkować wszelkie uszkodzenia domu i mienia.

Zabezpiecz się przed ewentualnymi uszkodzeniami domu, jak chociażby pęknięta rura

Pęknięta lub zamarznięta rura w Twoim domu może spowodować wiele kłopotów i wydatków. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, jak zapobiegać pękaniu i zamarzaniu rur tej zimy.

Sprawdź swoją polisę ubezpieczeniową: warto jak najszybciej sprawdzić polisę ubezpieczeniową, ponieważ może ona pokryć koszty alternatywnego zakwaterowania dla Ciebie i Twojej rodziny (w razie potrzeby).

Osuszanie domu: osusz wszystkie dotknięte pomieszczenia, pozostawiając otwarte drzwi i okna (jeśli to możliwe) i pozostawiając włączone ogrzewanie. Pozostaw szuflady i drzwi szafek otwarte, aby mogły szybciej wyschnąć i rozważ wynajęcie osuszacza, który pomoże jeszcze bardziej osuszyć pomieszczenie.

Zachowaj uszkodzone przedmioty: nie wyrzucaj od razu przedmiotów zalanych wodą, ponieważ być może Twoja firma ubezpieczeniowa będzie musiała je obejrzeć. Przechowuj wszystko razem w suchym miejscu.