Szklarnia przydomowa

Czy nie byłoby wspaniale hodować smaczne, duże pomidory przez cały rok? Zbierać jasne, radosne kwiaty nawet w najbardziej ponure dni? Entuzjaści ogrodnictwa mogą mieć te rzeczy i wiele więcej, budując szklarnię na swoim podwórku lub na działce. Ale jest siedem rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zbudowaniem szklarni.

1. Lokalizacja

Lokalizacja Twojej szklarni wpływa na styl budynku i ilość światła, jakie otrzymują rośliny, co określa rośliny, które można uprawiać. Ponadto lokalizacja określa, w jaki sposób właściciele szklarni będą mieli dostęp do struktury, a także ryzyko uszkodzenia konstrukcji przez burzę.

W Polsce szklarnię jest często umieszcza się po południowej lub południowo-wschodniej stronie domu, z dala od cienia. Aby uzyskać maksymalne nasłonecznienie przez zimę, najlepszym miejscem jest strona wschodnia lub wzdłuż osi wschód-zachód. Południowy lub zachodni będzie odpowiedni, jeśli nie mieszkasz w obszarze o ekstremalnych temperaturach. Unikaj północnej strony – jest zbyt cienisty.

Jaki jest twój typ szklarni?

Wybór struktury szklarni ma wiele wspólnego z tym, jakiego rodzaju projekty szklarni przydomowych planujesz wykonać teraz i w przyszłości, takie jak uprawa wystarczającej ilości warzyw lub kwiatów do sprzedaży na targu. Należy również rozważyć, jakie inne style budynków znajdują się na proponowanym terenie.

Oto dwa rodzaje struktur szklarniowych, o których warto pomyśleć:

Wolnostojąca szklarnia

To osobny budynek, zwykle w pobliżu ogrodu. Wolnostojąca konstrukcja zapewnia więcej przestrzeni do uprawy i może być umieszczona w dowolnym miejscu na posesji. Wolnostojące szklarnie są również łatwiejsze do wentylacji i równomiernego rozpraszania światła słonecznego na rośliny bez narażania ich na dramatyczne zmiany temperatury lub oziębłe powietrze. Niektórzy ludzie chcą też wchodzić i wchodzić do oranżerii z wnętrza swoich domów i mieć samodzielną szklarnię w pobliżu ogrodu na świeżym powietrzu.

Szklarnia przyścienna

Te szklarnie są budowane w oparciu o istniejącą konstrukcję po jednej lub kilku stronach. Jest przymocowany do domu lub innych budynków. Ze względu na ograniczenia związane z rozmieszczeniem wokół domu i przestrzenią do uprawy, przyścienne szklarnie nie są idealne dla wszystkich, ale są doskonałym rozwiązaniem dla osób z ograniczoną przestrzenią.

Szklarnie przyścienne obejmują:

Montowane na oknie: w szklarniach montowanych na oknie uprawia się kilka roślin przy minimalnych kosztach ogrzewania i chłodzenia. Pojedyncze i podwójne konstrukcje są dostępne w różnych rozmiarach, aby pasowały do ​​większości standardowych ram okiennych i potrzebne są proste narzędzia instalacyjne.

Równomierna rozpiętość: kiedy myślimy o szklarniach, często przychodzi nam na myśl styl o równej rozpiętości. Szklarnia o równej rozpiętości przypomina wolnostojącą konstrukcję. Jednak łączy się z domem lub garażem z pojedynczym dachem dwuspadowym. Szklarnie o równej rozpiętości kosztują więcej niż szklarnie przyścienne, ale zapewniają większą elastyczność w projektowaniu i przestrzeni.

Pamiętaj o pogodzie

Jeśli mieszkasz na obszarze narażonym na wiatr lub burze, posiadanie szklarni zakotwiczonej na fundamencie o solidnej konstrukcji może zapobiec jej uszkodzeniu. Te zakotwiczone do wytrzymałych stopek lub przymocowane do budynku, takiego jak Twój dom, będą zamocowane na stałe. Niektóre szyby mogą pęknąć podczas burzy, ale można je wymienić.

Wybierz wielkość szklarni

Chodzi o to, aby zmaksymalizować nasłonecznienie przy jednoczesnym ograniczeniu utraty ciepła, co zwykle wymaga długich, wąskich konstrukcji. Oczywiście będzie to zależeć od dostępnej przestrzeni, ale stosunek szerokości do długości wynoszący 1:3 jest idealny.

Wielu właścicieli domów na początku wybiera mniejszą szklarnię, ale jak wie wielu hodowców roślin, możesz szybko wypełnić przestrzeń o jeszcze jedną zabudowę. Wbrew powszechnemu przekonaniu, małe szklarnie stanowią poważne wyzwanie, nawet dla doświadczonych hodowców, ze względu na ich skłonność do dramatycznych wahań temperatury. Z drugiej strony duża szklarnia wiąże się z wyższymi kosztami uruchomienia i utrzymania.

Konstrukcja i kształt szklarni

Dwa kluczowe czynniki dla Twojej szklarni: materiały i jej kształt. Niektóre są w całości wykonane z tworzywa sztucznego lub szkła, a wiele z nich to kombinacja materiałów. Niektóre mają zaokrąglone dachy, inne są spadziste. Każdy ma zalety i wady.

Materiały

Twoja niestandardowa szklarnia może być wykonana z szeregu materiałów, zakupionych jako nowe w zestawie lub poddanych recyklingowi. Znalezienie odpowiednich materiałów eksploatacyjnych dla Ciebie i Twojego budżetu jest zawsze najlepszym rozwiązaniem.

Stelarz

Konstrukcyjny system wsparcia szklarni jest często wykonany z aluminium, stali ocynkowanej, tworzywa sztucznego lub drewna. Zalecane jest aluminium i stal ocynkowana, ponieważ są odporne na rdzę i są lekkie, ale mocne. Rury PVC kosztują najmniej, ale są najmniej trwałe. Sprawdzą się w łagodnym klimacie lub tymczasowej szklarni. Drewno ma tendencję do gnicia w wilgotnym środowisku. Upewnij się, że używasz tylko drewna poddanego obróbce ciśnieniowej.

Ściany

Na boki szklarni możesz wybrać włókno szklane, przezroczystą folię z tworzywa sztucznego, poliwęglan lub szkło. Firmy sprzedają również kurtyny zatrzymujące ciepło do szklarni. Oto wskazówki odtyczące materiałów, które możesz użyć na ściany szklani:

  • Włókno szklane jest lekkie, trwałe i odporne na grad. Wybierz panele szklarniowe, które są półprzezroczyste lub przezroczyste.
  • Przezroczyste tworzywa sztuczne, takie jak polietylen (PE), PCV lub inne łatwo dostępne przezroczyste folie, to opcje dla plastikowych szklarni. W zależności od rodzaju PE ma żywotność od jednego do trzech lat. PVC i kopolimery z inhibitorami ultrafioletu (UV) będą trwać dłużej.
  • Poliwęglan i akryl tworzą plastikowe osłony o podwójnych ściankach. Wstęgi oddzielają arkusze dwóch mocnych warstw tworzywa sztucznego. Dwuwarstwowy materiał dłużej zatrzymuje ciepło, co przekłada się na oszczędność energii. Akryl trwa długo i nie żółknie; poliwęglan żółknie szybciej, ale zwykle jest chroniony przez powłokę z inhibitorem UV.
  • Szkło i aluminium nie wymagają konserwacji, są odporne na warunki atmosferyczne i tworzą konstrukcję, która minimalizuje straty ciepła i utrzymuje wilgotność. Szkło hartowane jest dwa lub trzy razy mocniejsze niż zwykłe szkło. Szkło ma jednak tę wadę, że łatwo ulega uszkodzeniu, jest początkowo droższe i wymaga solidniejszej ramy niż włókno szklane lub plastik. Potrzebuje też solidnego fundamentu.

Światło i woda w szklarni

Niezależnie od stylu, rozmiaru lub metody budowy, istnieją pewne wymagania dotyczące udanej szklarni hobbystycznej. Niezbędne są następujące elementy:

Elektryczność

Niezależnie od tego, czy okablujesz szklarnię z gniazdkami, czy poprowadzisz przedłużacz z domu, dostęp do energii elektrycznej może pomóc kontrolować temperaturę i uruchamiać wentylatory oraz inny sprzęt do kontroli siedlisk. Produkty zasilane energią słoneczną lub szklarnie słoneczne typu „zrób to sam” mogą być bardziej odpowiednie, jeśli nie chcesz zajmować się dostarczaniem energii elektrycznej do szklarni.

Ciepło

Grzejniki są niezbędne, aby uprawy takie jak pomidory i sadzonki rosły i owocowały, a rośliny tropikalne mogły zimować w szklarni. Niektóre grzejniki są wyposażone w termostat, który umożliwia ustawienie żądanej temperatury.

Woda

Dostępność wody jest niezbędna. W przypadku większości upraw szklarniowych ręczne podlewanie za pomocą węża ogrodowego jest w porządku. Dla osób z napiętym harmonogramem dostępna jest gama automatycznych urządzeń do nawadniania.

Cyrkulacja powietrza

Zalecamy zainstalowanie w szklarni wentylatorów oscylacyjnych. Należy utrzymywać cyrkulację powietrza, aby utrzymać stałą temperaturę zimą, kiedy szklarnia jest ogrzewana. W przypadku braku przepływu powietrza ciepłe powietrze unosi się do góry, podczas gdy zimne powietrze gromadzi się poniżej w pobliżu roślin. Automatyczne zawory wentylacyjne są koniecznością w okresie letnim. Zapobiegają przegrzaniu szklarni.

Posadzka

Chociaż goła ziemia działa jak wolna podłoga, zapewnia również szkodnikom bezpośredni dostęp do twoich roślin. Woda zalegająca na gołej podłodze sprawia, że ​​staje się ona błotnista i nierówna, a ponadto może zawierać chorobotwórcze bakterie, które zakażą Twój ogród. Doskonałym, niedrogim rozwiązaniem do podłóg szklarniowych jest żwir naturalny. W ciepłe dni można spryskać żwir, aby ochłodzić okolicę i łatwo na nim stanąć. Możesz także zbudować ścieżkę z kostki brukowej. Ściółka nie jest zalecana w wilgotnych, zamkniętych obszarach, ponieważ sprzyja grzybom.