jak ochłodzić siebie latem

Nie ma nic lepszego niż ciepły, słoneczny dzień. Miesiące letnie oznaczają szansę na udanie się na plażę, delektowanie się lodami i rozkoszowanie się słońcem. Jednak upalna pogoda nie zawsze jest dobrą wiadomością. Im wyższa temperatura na zewnątrz, tym wyższa temperatura w środku. Wszyscy doświadczyliśmy tych (lepkich) gorących nocy, rzucając się i obracając z boku na bok, ogólnie czując się nieswojo. Podczas tych nieprzespanych nocy możesz zastanawiać się, jak schłodzić pomieszczenie, a nawet jakie wentylatory są najlepsze do pomieszczeń?

Jeśli masz szczęście i pełny system klimatyzacji w całym domu, być może masz już narzędzia do utrzymywania chłodu w pomieszczeniu. Ale jeśli nie masz luksusu klimatyzacji, to kiedy uderzy fala upałów, możesz znaleźć się w domu wypełnionym nieznośnym gorącym powietrzem.

Na szczęście istnieje wiele sposobów na schłodzenie pokoju w nocy. Wiele metod zajmuje tylko kilka minut i będzie prawdziwym wybawieniem, gdy temperatury zaczną rosnąć.

Oto najważniejsze wskazówki, jak szybko schłodzić pomieszczenie:

Pobudzaj przepływ powietrza: osoba otwierająca okno w upalny dzień, zachęcająca do wzmożonego przepływu powietrza w domu. Wiele osób uważa, że ​​otwarcie okna i pozwolenie mu na działanie to proste rozwiązanie problemu. Chociaż wpuszczenie świeżego powietrza do środka jest dobre, często nie będzie tak skuteczne w szybkiej zmianie temperatury w pomieszczeniu. Zamiast tego otwórz dwa okna, które znajdują się w jednej linii lub przynajmniej na przeciwległych końcach pokoju lub domu, co zachęci powietrze do swobodnego przepływu i stworzy przyjemną bryzę.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak jeszcze bardziej schłodzić pomieszczenie, zachęcając do przepływu powietrza, umieść wentylator przed każdym z tych okien:

  • Ustaw jeden w jednym oknie skierowanym do swojego pokoju, który będzie wdmuchiwał powietrze z zewnątrz.
  • Na drugim oknie umieść kolejny wentylator skierowany na zewnątrz, który będzie wydmuchiwał gorące powietrze z pokoju z powrotem na zewnątrz.

Unikaj używania urządzeń generujących ciepło

Prawie wszystkie urządzenia elektryczne emitują niewielką ilość ciepła, gdy są używane, co może nie być pomocne przy próbach schłodzenia pomieszczenia. Małe urządzenia elektryczne nie wytwarzają wystarczającej ilości ciepła, aby mieć duży wpływ na temperaturę w pomieszczeniu, ale istnieją urządzenia, których jedynym celem jest generowanie ciepła.


Należą do nich urządzenia takie jak:

  • Piekarnik
  • kuchenka mikrofalowa
  • Suszarka do ubrań
  • Nawet Twoja suszarka do włosów!

Wszystkie te urządzenia elektryczne mogą wytwarzać dużo ciepła, więc unikanie ich używania podczas cieplejszej pogody może naprawdę pomóc w utrzymaniu chłodu w domu. Zamiast tego zamień suszarkę bębnową na stojak do suszenia w pomieszczeniu i zamień gotowane posiłki na pyszną i orzeźwiającą sałatkę lub posiłek, który nie wymaga gotowania.

Wpuszczaj chłodne powietrze w nocy

Jeśli zastanawiasz się, jak zachować chłód w nocy, jedną z najskuteczniejszych sztuczek jest odsłonięcie zasłon i okien, gdy słońce jest już nisko. Gdy słońce zajdzie, temperatura na zewnątrz spadnie i możesz to wykorzystać do ochłodzenia domu. Otwórz okna tak daleko, jak to możliwe. W przypadku domów z podwójnymi oknami sprawdź, czy górne skrzydła również się otwierają, jak to często bywa.

Blokuj światło słoneczne w ciągu dnia

W piękny słoneczny dzień naturalnie chcemy odsłonić zasłony i cieszyć się piękną pogodą. Jest to jednak bardzo sprzeczne z intuicją, gdy myślisz o tym, jak zachować chłód w pomieszczeniu. Gorące temperatury z zewnątrz będą wpuszczane przez okna, a szkło może nawet zwiększyć to ciepło – czyniąc pokój cieplejszym.

Jeśli chcesz schłodzić pomieszczenie, w ciągu dnia powinieneś zasłaniać zasłony, co zablokuje bezpośrednie światło słoneczne i ciepło.

Chłodzący trik: jeśli Twoje zasłony są cienkie i nieskutecznie blokują światło słoneczne, drapowanie grubych i miękkich materiałów, takich jak narzuty na łóżka, na okna może być bardzo dobrą alternatywą.

Jak ochłodzić się w nocy

Oprócz otwierania okien po zachodzie słońca, istnieje kilka innych wskazówek, jak zachować chłód w nocy.

  • Gdy temperatura wzrasta, jednym z łatwych sposobów na schłodzenie miejsca do spania jest obniżenie jej tak bardzo, jak to możliwe. Może to oznaczać przeniesienie materaca na podłogę lub spanie w niższym pokoju w domu.
  • Zainwestuj w sprzęt, który zapewni Ci chłód, na przykład jeden z najlepszych wentylatorów chłodzących do pomieszczeń, poduszkę chłodzącą i żelowe zestawy chłodzące. Poduszka chłodząca ma za zadanie odprowadzać ciepło z obszaru głowy, co z kolei zapewnia chłodzenie całego ciała.
  • Żelowy pakiet chłodzący, a nawet zamrożona butelka z wodą w Twoim łóżku zdziałają cuda, aby cię ochłodzić.
  • Latem powinieneś także spać z lekkimi kołdrami i prześcieradłami wykonanymi w 100% z bawełny, aby nie dopuścić do upałów.

Dostosuj wentylatory


Niezależnie od tego, czy masz w pokoju wentylator sufitowy, czy wolnostojący, upewnienie się, że jest prawidłowo ustawiony i w razie potrzeby ponownie wyregulowany, może być łatwym sposobem na utrzymanie chłodu w pomieszczeniu. Upewnij się, że wentylatory są ustawione w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Latem ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest rozprowadzanie ciepłego powietrza, dlatego w czasie upałów powinieneś ustawić wentylatory tak, aby pracowały w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Większość wentylatorów sufitowych będzie miała gdzieś z boku mały przełącznik, który zmieni kierunek i pozwoli na rozprowadzanie chłodnego, a nie ciepłego powietrza.

Porada expertbudowa: użytkownicy energii będą używać swoich wentylatorów również przez całą zimę, aby zachęcić do dystrybucji ciepłego powietrza. W chłodniejsze dni wentylator sufitowy jest najskuteczniejszy przy ustawieniu zgodnym z ruchem wskazówek zegara, ponieważ lepiej rozprowadza ciepłe powietrze.

Co jeszcze możesz zrobić żeby ochłodzić siebie latem?

Zamknij nieużywane przestrzenie


Jeśli masz w domu pokoje, z których nie korzystasz często, mogą one mieć duży wpływ. Posiadanie wielu nieużywanych pomieszczeń spowoduje magazynowanie większej ilości ciepła i przepływanie go między różnymi pokojami w domu. Unikaj tego, zamykając wszystkie nieużywane sypialnie i zamykając tyle drzwi, ile możesz w ciągu dnia. W ten sposób możesz skupić się tylko na chłodzeniu tych pomieszczeń, których potrzebujesz, i będzie działać szybciej, teraz, gdy nie będziesz mieć żadnych innych nieużywanych pomieszczeń kradnących ciężko zarobione chłodne powietrze!

Wyłącz żarówki

Niektóre rodzaje oświetlenia, zwłaszcza żarówki, wydzielają duże ilości ciepła. Wymiana tego typu świateł na oświetlenie LED będzie miała znaczący wpływ na wychłodzenie domu latem. Jeśli nie możesz wymienić obecnego oświetlenia, staraj się unikać włączania tych świateł, gdy jest szczególnie gorąco.

Jeśli potrzebujesz światła, ponieważ masz zaciągnięte zasłony, aby zablokować ciepło słoneczne, wypróbuj mniejsze lampy z żarówkami LED, aby utrzymać temperaturę na minimalnym poziomie.

Zainwestuj w klimatyzację lub wentylatory

Jeśli chodzi o schłodzenie pomieszczenia, jedną z najskuteczniejszych metod jest klimatyzator lub jeden z najlepszych wentylatorów chłodzących. Klimatyzacja nie zawsze jest tanim rozwiązaniem, ale istnieją stosunkowo niedrogie i łatwe w montażu opcje w postaci klimatyzatorów okiennych. Ponadto będziesz mieć to rozwiązanie na inne upalne dni w nadchodzących latach.

Te jednostki okienne są uważane za bardziej przyjazne dla środowiska niż pełna jednostka klimatyzacyjna. Ponieważ chłodzą tylko jedno główne pomieszczenie w domu, a nie cały budynek. Wiele z najlepszych wentylatorów chłodzących do pomieszczeń jest również niedrogich i może mieć duże znaczenie w szybkim i skutecznym schładzaniu pomieszczenia.

Połącz lód i wentylatory

Ostatnim sposobem na schłodzenie pomieszczenia i zachowanie chłodu w nocy jest użycie lodu wraz z wentylatorami. Może to wyglądać na dziwne rozwiązanie, ale może być bardzo skuteczne w szybkim schładzaniu powietrza. Umieść płytką miskę z lodem, okłady z lodu lub zamrożoną butelkę z wodą za wentylatorem. Wkrótce chłodna temperatura rozprzestrzeni się po całym pokoju.

Aby zachować chłód w nocy, możesz naśladować tę technikę wentylatora i lodu za pomocą małego wentylatora na stoliku nocnym i butelki z rozpylaczem schłodzonej wody.