Inteligentny dom

Niemal wszystko w Twoim domu – w tym klimatyzatory, termostaty, oświetlenie i bramy garażowe –można podłączyć do Internetu i zdalnie sterować nim za pomocą urządzenia mobilnego lub inteligentnego głośnika. Ale skonfigurowanie tak zwanego inteligentnego domu może być zaskakujące: istnieje mnóstwo różnych akcesoriów, które działają tylko z niektórymi produktami, a niektóre działają lepiej niż inne. Oto przewodnik, który pomoże Ci uporządkować bałagan i zaaklimatyzować się w Twoim pierwszym inteligentnym domu sterowanym głosem.

Wybór wirtualnego asystenta

Wirtualni asystenci głosowi, tacy jak Siri firmy Apple, Asystent Google i Alexa firmy Amazon, ułatwiają sterowanie inteligentnymi produktami domowymi, wypowiadając proste polecenia, takie jak „Alexa, włącz światła”. Każde z tych narzędzi ma swoje mocne i słabe strony, więc wybierz to, które z większym prawdopodobieństwem spełni Twoje potrzeby:

Alexa Amazona

Plusy:

 • Jeśli chcesz szybko rozpocząć pracę z inteligentnym domem, najlepszym rozwiązaniem jest zakup produktu Echo.
 • Produkty Echo firmy Amazon są łatwe w konfiguracji i podłączaniu w dowolnym miejscu, w którym trzeba wezwać Alexę.
 • Za 200-300 zł Echo Dot, mniejszy głośnik, jest jednym z najtańszych inteligentnych kontrolerów domowych na rynku.
 • Alexa ma ponad 10 000 umiejętności lub możliwości innych firm, co czyni ją najczęściej obsługiwanym centrum inteligentnego domu.
 • Aplikacje na smartfony do konfigurowania produktów Echo współpracują z urządzeniami Apple i Android.

Wady

 • Aplikacja Alexa firmy Amazon na iPhone’y i telefony z Androidem, wymagana do skonfigurowania niektórych produktów inteligentnego domu, może być nieporęczna.
 • Alexa czasami ma trudności z odpowiedzią na to, o co ją prosisz.
 • Głośniki w produktach Echo są generalnie przeciętne.

Nie możesz uruchomić Alexy, rozmawiając ze smartfonem. Musisz porozmawiać z samym mówcą.
W swojej polityce prywatności Amazon twierdzi, że nie ponosi odpowiedzialności za produkty innych firm współpracujące z Alexą. Innymi słowy, to na Tobie spoczywa obowiązek dowiedzenia się, co zewnętrzne firmy z branży akcesoriów domowych mogą zrobić z danymi, które od Ciebie zbierają.

Asystent Google’a

Plusy:

Głośnik domowy Google i smartfony z nowszymi wersjami Androida zawierają Asystenta.
Google Home kosztuje około 200 zł, mniej niż standardowy głośnik Echo firmy Amazon.
Jeśli chodzi o sztuczną inteligencję, Asystent jest generalnie mądrzejszy niż Alexa i Siri, ponieważ jest zasilany przez mózgi wyszukiwarki Google. Oznacza to, że ​​możesz zadawać szerszy wachlarz pytań i z większym prawdopodobieństwem uzyskasz poprawną odpowiedź.

Wady

 • Wzywasz Asystenta, mówiąc „OK, Google”, co staje się denerwujące.
 • Istnieje znacznie więcej inteligentnych produktów domowych obsługujących Alexę niż Asystent Google.
 • Jakość dźwięku Google Home jest po prostu przeciętna.

Chociaż Asystent jest nieco mądrzejszy niż inni wirtualni asystenci, nadal ma wady i ma problemy z odpowiednim reagowaniem na niektóre żądania. Polityka prywatności Google dotycząca danych gromadzonych za pomocą Google Home jest niejasna. Mówi: „Google gromadzi dane, które mają sprawić, że nasze usługi będą szybsze, inteligentniejsze, bardziej odpowiednie i przydatne dla Ciebie”.

Siri firmy Apple

Plusy:

Mając na uwadze prywatność, firma Apple współpracowała bezpośrednio z producentami akcesoriów domowych, aby zapewnić bezpieczeństwo i szyfrowanie danych przesyłanych między akcesoriami a urządzeniami Apple. Integracja HomeKit firmy Apple z urządzeniami mobilnymi znacznie ułatwia konfigurację Siri z akcesoriami domowymi.

Wady

Częściowo ze względu na surowe wymagania Apple dotyczące prywatności, akcesoria do inteligentnego domu obsługujące Siri trafiły na rynek dłużej. Oznacza to, że ​​jest ich mniej.
Siri czasami ma problem ze zrozumieniem, o co ją prosisz. Siri jest dostępna wyłącznie w produktach Apple.

Wybierz swój sprzęt

Po wybraniu wirtualnego asystenta będziesz mógł wybrać sprzęt, który stanie się Twoim głównym kontrolerem inteligentnego domu.

 • Amazon Alexa: Echo Dot, Echo i Echo Show
 • Asystent Google: Google Home, nowsze smartfony z Androidem
 • Siri firmy Apple: iPhone’y, iPady i Apple Watch

W wyborze wirtualnego asystenta Twojego domu, koszt będzie prawdopodobnie odgrywał rolę, podobnie jak potrzeba posiadania solidnego zestawu głośników lub chęć posiadania dodatkowego urządzenia w domu. Potem zaczyna się zabawa. Dzięki wirtualnemu asystentowi możesz skonfigurować swój dom na wiele sposobów, aby uczynić go „inteligentniejszym”.