jak ochłodzić mieszkanie

Chociaż odrobina letniego słońca może być piękna, może również utrudnić utrzymanie chłodu w domu bez drogiej klimatyzacji. Powstrzymaj upały dzięki naszym wskazówkom, jak szybko schłodzić pokoje.

1. Zasłoń zasłony i okna

Choć kuszące może być otwieranie okien podczas fali upałów, pozostawienie ich zamkniętych, gdy dzień jest najgorętszy, zapewni chłód w domu. Staraj się więc wpuszczać powietrze tylko wcześnie lub późno w ciągu dnia. Jasne rolety i zasłony wykonane z cięższej tkaniny oferują najlepszy potencjał blokowania ciepła, więc skorzystaj z nich, jeśli zastanawiasz się nad odświeżeniem swoich – ale trzymaj wszystkie ciemniejsze, które wymienisz, aby móc przełączyć się z powrotem, gdy temperatura krople, aby zatrzymać ciepło. Trzymaj je zamknięte również w ciągu dnia, aby utrzymać chłód w domu latem.

2. Zaimprowizuj klimatyzację

Powieszenie mokrego prześcieradła przed otwartym oknem ochładza ciepłe powietrze wpadające do domu i jest świetnym sposobem na ochłodzenie domu bez wentylatora. Chociaż nie są to najdroższe urządzenia do uruchomienia, korzystanie z wentylatora może nadal wpływać na rachunki. Ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby jak najlepiej wykorzystać energię, za którą płacisz. Aby naprawdę schłodzić pomieszczenie z wentylatorem, umieść przed nim głębokie naczynie z lodem. Wieczorami możesz również skierować wentylator przez otwarte okno – wypycha to gorące powietrze zamiast po prostu wydmuchiwać je po pokoju.

3. Nie zamykaj drzwi

Jeśli używasz wentylatora, zamykanie nieużywanych pomieszczeń w ciągu dnia pozwoli utrzymać chłód w domu latem, koncentrując wysiłki na chłodzeniu tam, gdzie poczujesz je najbardziej. Podobnie, otwieranie drzwi wieczorem zapewni przepływ powietrza i sprawi, że w domu nie będzie duszno.

4. Zastosuj odblaskową folię okienną

Jest to bardzo skuteczne narzędzie do utrzymywania chłodu w domu latem, chroniąc przed promieniami słonecznymi. Nie jest bardzo drogi i szeroko stosowany w cieplejszym klimacie, a może zredukować ciepło i odblaski nawet o 99%.

5. Sprytnie używaj wentylatorów wyciągowych

Ekstraktory nie tylko pozbywają się zapachów i pary – w czasie upałów można je wykorzystać podwójnie. Otwórz drzwi wewnętrzne i pozostaw na chwilę włączone wentylatory łazienkowe i kuchenne, aby pozbyć się nadmiaru ciepła z domu. Nie zapomnij zamknąć drzwi po wyłączeniu wentylatora!

6. Dodaj trochę bambusowej pościeli

Tradycyjne, ciężkie materace bardzo skutecznie pochłaniają ciepło z ciała i otoczenia. Idealny zimą, mniej latem! Spróbuj więc dodać bambusową nakładkę na materac, gdy temperatura gwałtownie wzrośnie, ponieważ nie będzie pochłaniać ciepła, tak jak Twój materac.

7. Spożywaj posiłki na zewnątrz

Korzystanie z piekarnika lub płyty grzejnej może wytworzyć dodatkowe ciepło, więc zamiast niepotrzebnie nagrzewać kuchnię, zamiast tego wykorzystaj ciepłe letnie wieczory w ogrodzie. Rozpal grilla lub przygotuj zdrową letnią sałatkę.

8. Ochłodź się

Noś luźne, lekkie ubrania wykonane z naturalnych włókien, takich jak bawełna i len. Użyj lodu, schłodzonej butelki z gorącą wodą lub zimnej szmatki na nadgarstkach i stopach, aby uzyskać natychmiastowe uderzenie zimna. A jeśli w środku jest naprawdę duszno, rozważ osuszacz. Wyciągnie wilgoć z powietrza i pozwoli skórze lepiej oddychać.